Sluníčko je blahodárné, ale umí být i velice nebezpečné.

Díky slunění se nám tvoří v kůži (působením UVB záření) vitamín D (jinak také antirachitický vitamín), tak potřebný pro metabolismus vápníku a fosforu a pro dalších 200 různých chemických reakcí v organismu. 

Nadměrné slunění umí být ale velice nebezpečné. Snadno může dojít ke spálení kůže nebo až k úžehu. Další příznaky nadměrného slunění se objevují plíživě – předčasné stárnutí kůže, rakovina kůže nebo poruchy zraku. Proto je dobré dodržovat Desatero bezpečného opalování. Jedním z jeho bodů je používání ochranných opalovacích krémů, na které se nyní spolu podíváme blíže. 

Opalovací krémy

Rodělují se na dvě základní skupiny. Podle toho, který ochranný filtr obsahují. 

Jak si vybrat vhodný opalovací krém, jaký ochranný faktor potřebujete a co to vlastně je, se dozvíte například ve videu na této stránce

Chemické filtry

Jsou to chemické sloučeniny (oxybenzon, oktokrylen a řada dalších…), které pronikají hluboko do kůže. Chemickou reakcí mění v pokožce UV záření na teplo a to se později z těla uvolní. Mohou působit jako alergeny nebo dokonce hormonální disruptory (látky, které narušují hormonální rovnováhu). Některé mohou snižovat plodnost u mužů, mohou mít vliv na funkci štítné žlázy, u nekterých je podezření, že jsou neurotoxické. Ucpávají pokožku a zhoršují akné. Narušují buněčnou membránu naší pokožky, jsou pro ni toxické a jsou toxické i pro trávicí trakt (riziko olíznutí u malých dětí). Aktivují se až 20 minut po aplikaci. Nejsou doporučovány pro děti do 3 let, proč je na sebe mazat ale i později? 

Ve spojitosti s chemickými filtry se také hodně hovoří o ničení korálových útesů. Chemické látky v těchto opalovacích krémech zabraňují přísunu živin, korály se tak stávají více náchylné k teplotním změnám a dochází k jejich blednutí. Například na Havai se uvažuje o úplném zákazu dovážet opalovací krémy s některými chemickými UV filtry (oxybenzon, octokrylen). 

Minerální UV filtry

Říká se jim také fyzikální nebo přírodní, protože obsahují filtry získávané z nerostů ve formě jemného prášku. Používají se oxid titaničitý a oxid zinečnatý ((jediný z kosmetických filtrů odráží celé spektrum UVA i UVB).  Tyto filtry nepronikají do pokožky. Vytvoří na ní vrstvu, která odráží sluneční paprsky. Něco jako zrcadlo. Používají se především pro děti a kojence nebo lidi s velmi citlivou pletí. Nedráždí kůži a jsou pro naše zdraví bez rizika. Velikou výhodou je, že působí okamžitě. Pokožku chrání a zklidňují. Teplo naopak odráží

 

Pozor na nanočástice

Někteří výrobci používají minerální filtry v nanokvalitě, což má zaručovat lepší roztíratelnost opalovacích krémů a žádný bílý film na pokožce. Nanočástice mohou být nebezpečné při kontaktu s živými buňkami – poškozují je. Výzkum vlivu nanočástic na lidské zdraví je ale teprve na začátku. Obsah nanočástic v opalovacích krémech musí být vždy uveden ve složení přípravku. Pokud tedy uvidíte ve výčtu složek slovíčko nano, raději vyberte jiný.

Pin It on Pinterest

Share This